Mnohí z nás riešia ako ekonomicky zabezpečiť nielen seba, ale aj svoju rodinu. A keď k tomu pridáme aj vzťah k ovociu a ovocným destilátom, je voľba jasná – založiť si vlastnú pestovateľskú pálenicu. A práve tu sa vynára množstvo otázok. Na tie „najpálivejšie“ sa vám budeme snažiť odpovedať.

„Pri založení pestovateľskej pálenice sú najdôležitejšie: výber veľkosti kotla a spôsob jeho ohrevu.“

Zlý výber, čo i len jednej z týchto dvoch položiek, má zásadný vplyv na prosperitu pálenice.

Pozrite si výnimočnú príležitosť na predaj destilačného zariadenia

Destilačné zariadenie na predaj

Otázka prvá. Ako vybrať vhodný priestor?

Pestovateľské pálenice sú prevádzkované v rôznych typoch stavieb. Príkladom je prevádzka priamo v rodinnom domčeku, v jeho garáži, v postavenej prístavbe alebo je umiestená vo výrobných halách. Spomenuté prevádzky môžu byť umiestnené v domovej zástavbe, na periférii alebo v priemyselných centrách.

Destilačné zariadenie firmy DESTILA s. r. o., je umiestnené na samonosnom ráme, preto sú nutné len minimálne nároky na konštrukciu stavby a môže ísť, v tomto prípade aj o takzvanú, ľahkú montovanú stavbu.

Rozmery miestnosti, kde bude umiestnené destilačné zariadenie by mali byť minimálne cca 3 x 4 metre. Dôležitá je však výška stropu, ktorá je závislá od veľkosti zariadenia. A to od 3 – 3,5 metra. Ďalej je nutné počítať s kanceláriou pre obsluhu a sociálnym zariadením, nielen pre obsluhu, ale aj pre zákazníkov pestovateľskej pálenice.

Nie každý má priestor na kvasenie ovocia, ale aj tak by si chcel tú svoju pálenku vyrobiť. A to je dôvod, prečo by bolo dobré myslieť aj na ďalšie služby pre zákazníkov. Jednou z nich je práve možnosť uskladnenia kvasu.

Dispozičné riešenie pestovateľskej pálenice KPD 300 na tuhé palivo - drevo.
Dispozičné riešenie pestovateľskej pálenice KPD 300 na tuhé palivo.

Pozrite si výnimočnú príležitosť na predaj destilačného zariadenia

KLIKNI

Otázka druhá. Akú technológiu vybrať?

Stojíme pred rozhodnutím, či si vybrať „klasickú“ dvojkotlovú alebo „modernú“ jednokotlovú technológiu.

Určite nie je možné povedať, že výsledný ovocný destilát bude lepší z dvojkotlovej alebo jednokotlovej pálenice. Preto dôležitým ukazovateľom sú nielen náklady na zriadenie a prevádzku, ale aj náročnosť na priestor a kratší čas destilácie.

V prípade výberu „dvojkotlovky“ si musíme zároveň uvedomiť, že všetko platíme de facto dvakrát. Z tohto dôvodu si prevažná časť zákazníkov firmy DESTILA s. r. o., vyberá jednokotlové destilačné zariadene s rektifikačnou kolónou (označenie KPD). Už je to takmer 20 rokov, čo firma toto zariadenie uviedla na trh.

Destilačné zariadenie KPD 150 a KPD 300
Destilačné zariadenie KPD 150 a KPD 300.

Nie vždy zákazník dovezie kvalitný kvas, ale vždy požaduje kvalitnú pálenku. Z tohto dôvodu pri jednokotlovej pálenici s rektifikačnou kolónou tomu môžeme pomôcť. A to zosilňovacou rektifikačnou časťou, ktorá má samostatne ovládané poschodia. Ďalej je to trubkovým deflegmátorom, ktorý je chladený vodou a tiež katalyzátorom, ktorý má medenú výplň.

Pri dvojkotlovej technológii bez chladeného deflegmátora je minimum možností, ako výslednú kvalitu ovocného destilátu ovplyvniť. Naopak pri jednokotlovom zariadení je podstatne viac možností na ovplyvnenie výslednej kvality ovocného destilátu.

Všetky vyššie uvedené rady a postupy prídu na zmar, pokiaľ obsluha nebude dostatočne zapálená a vyškolená pre páleničiarsku prácu. Samozrejmosťou je určitá prax. Pretože zlá obsluha môže aj z toho najlepšieho kvasu vyrobiť veľmi nekvalitnú pálenku. Opačne to môže fungovať. V prípade destilačného zariadenia KPD dokáže skúsená obsluha vyrobiť z podpriemerného kvasu priemerný destilát a z veľmi dobrého kvasu vyrobiť špičkovú pálenku, ktorou sa každý rád pochváli.

Firma DESTILA s. r. o., sa môže pochváliť veľkým množstvom zrealizovaných páleníc. Väčšina z nich pracuje niekoľko mesiacov v nepretržitej prevádzke. Samozrejmosťou je záručný a pozáručný servis s okamžitou reakciou a to nielen počas hlavnej sezóny. Nakoľko väčšinu náhradných dielov drží skladom.

Pre uľahčenie rozhodnutia vám firma DESTILA s. r. o., ponúka bezplatnú osobnú konzultáciu priamo na mieste plánovanej realizácie alebo návštevu referenčnej pálenice v Slavkove pri Brne. Tú prevádzkuje miestna firma Slavkovský pivovar a využíva destilačné zariadenia KPD 150 a KPD 300.

Text, foto: mh, destila.cz
www.destila.cz
www.slavkovskypivovar.cz

Získajte prístup k najnovším videám kliknutím.

Prístup k najnovším videám