Prvý diel – Jablone

Hoci šľachtenie ovocných drevín na Slovensku postihol smutný osud, svet v tomto smere nestojí, naopak napreduje míľovými krokmi. Šľachtiteľské špičky v Amerike, v Európe aj na Novom Zélande prichádzajú každý rok na trh s ďalšími a ďalšími novinkami, ktorých cieľom je osloviť konzumenta vzhľadom aj chuťovými vlastnosťami. Aká je teda súčasná situácia vo svete šľachtenia ovocných drevín? Pri najlepšej snahe sa všetky novinky nedajú zhrnúť v jednom príspevku, preto nazrieme do kuchyne svetových šľachtiteľov a výsledkov ich práce vo viacerých dieloch. A začneme, ako inak, najobľúbenejším ovocím – jablkami.

Európska produkcia jabĺk  

Celková produkcia jabĺk v rámci európskeho trhu je na úrovni takmer 12 miliónov ton (údaje roku 2015). Svetovou jednotkou, pokiaľ ide o objem ročnej produkcie sa stalo Poľsko (3,6 milióna ton), za ním nasleduje Taliansko (2,208 miliónov ton) a Francúzsko (1,674 milióna ton). Slovensko sa s objemom 40 tisíc ročne ton pohybuje v spodných priečkach tohto rebríčka. V odrodách na prvom mieste stále kraľuje  ‘Golden Delicious‘, hoci v porovnaní s rokom 2014 sa jej objem produkcie znižuje. K TOP 4 ďalším odrodám patrí ‘Gala‘ a jej klony, ‘Idared‘, ‘Red Delicious‘ a ‘Jonagold‘. Svoje miesto si však postupne dobíjajú aj novinky a niektoré z nich si predstavíme v tomto príspevku.

Ariane

Nová francúzska odroda prezentuje orientáciu šľachtenia na odolnosť voči chrastavitosti. Odolnosť získala vďaka génu rezistencie Vf, ktorý sa prirodzene nachádza v japonských planých jabloniach. Odroda pochádza z kríženia ‘Florina‘ x ‘Prima‘ + semenáč ‘Golden Delicious’ (spoločnosť INRA). Ide o atraktívnu, červeno-žltú odrodu s jemnou jablkovou chuťou, ktorá si získava stále viac priaznivcov.

Junami (Diwa, Milwa)

Kríženie odrôd (‘Idared‘ x ‘Maigold‘) x ‘Elstar‘, ktoré prebehlo v roku 1982 na výskumnej stanici Agroscope v Švajčiarsku, prinieslo novinku s obchodným názvom Diwa. Táto odroda spája najlepšie vlastnosti rodičov s vynikajúcou skladovateľnosťou. Konzumenti ocenia nielen jej chuť, ale aj nutričné hodnoty – jedno jablko obsahuje 16 mg vitamínu C, 18 cukru a 5,5, g/l kyselín. Plod má podobný vzhľad ako odroda Elstar.  

Junami

Kanzi

Moderná odroda s farebne veľmi atraktívnym vzhľadom a červeno-oranžovým sfarbením. Je to chutné a šťavnaté jablko. Vznikla rovnakým krížením ako odroda ‘Jazz‘, ktorej pôvod je na Novom Zélande (‘Gala‘ x ‘Braeburn‘). Chuť plodov oboch odrôd je veľmi príjemná, odroda ‘Jazz‘ má ale intenzívnejšiu dochuť a je viac dužnatejšiaChuť a konzistencia ‘Kanzi‘ je charakterizovaná ako sladká a chrumkavá.

Vľavo odroda Jazz , vpravo Kanzi (http://www.orangepippin.com/apples/kanzi)

Rubens

Oranžovo-červené pruhovaná odroda jablone, ktorá vznikla krížením ‘Gala‘ x ‘Elstar‘. Textúra plodu sa vyznačuje príjemnou chuťou. Šupka je jemná, dužina šťavnatá a chrumkavá. V chuti  pripomína melón.

Tentation

Moderná odroda pochádzajúca z Francúzska, podobná odrode  Golden Delicious. Vznikla krížením Golden Delicious x Grifer. Je to sviežo zelené jablko s atraktívnym oranžovým líčkom. Vyznačuje sa pevnou a šťavnatou dužinou, obsah cukru a kyselín je vyvážený, charakteristická je tiež svojou arómou.

Ruby Frost

Odroda má krásnu sýtu farbu a sviežu chrumkavú textúru. Hodí sa skvelo nielen ako prísada do ľahkého a sviežeho šalátu, ale aj na pečenie. Spolu s odrodou ’SnapDragon‘ patrí k novinkám zo šľachtenia Cornell University v Amerike.

SweeTango 

Výborná jesenná odroda, ktorá vznikla krížením ‘Honeycrisp‘ x ‘Zestar‘ na pôde Univerzity of Minnesota v Amerike. Jablko je chrumkavé a šťavnaté s citrónovými tónmi. 

SweeTango (http://sweetango.com)

Greenstar

Táto odroda je podobná odrode ’Granny Smith‘. Plody sú sviežo zelené, chrumkavé, veľmi šťavnaté a sladké.

Wellant

Hybrid CPRO selekcie x ‘Elise‘, dozrieva v Holandsku 2-3 týždne po odrode ‘Elstar‘ a pred odrodou ‘Jonagold‘. V Európe sa jej pripisuje budúcnosť vzhľadom na atraktívne plody s výraznou arómou.

Gala klony

V rámci Európy si obľubu získali aj nové klony existujúcich odrôd. Novinkou v sortimente klonov ‘Gala‘ je pruhovaný klon s názvom ‘Galinette‘, nájdený na juhu Francúzska. V porovnaní s východzou odrodou Gala je jablko pevnejšie s lepšou skladovateľnosťou. Vyfarbuje sa rýchlejšie a pruhovanosť je výraznejšia, a to aj v teplejších klimatických podmienkach. K ďalším patria napríklad klony ‘Brookfield Gala‘, ‘Pacific Gala®‘, ‘Royal  Gala‘, ‘Mondial Gala‘, ‘Gala Schniga‘, ‘Cherry Gala‘, ‘Venus‘, ‘Brookfield‘, ‘Gala Must‘, ‘Buckeye Gala‘, ‘Ultima Gala‘, ’Big Buks‘. Klon ‘Premier Star‘ bol objavený na Novom Zélande a veľmi rýchlo si získava obľubu. Odhaduje sa jeho potenciál na ázijskom trhu, kde by mohol zabodovať vhodnou vyfarbenosťou a vysokým obsahom cukru. 

Premier Star

Galmac (Camelot)

Odroda vznikla vo Švajčiarsku krížením ‘Gala’ x ‘Jerseymac‘. Plody sa vyznačujú veľmi dobrou kvalitou, ale na ich obratie vo vhodnej dobe dozrievania je pomerne krátky čas. Ovocie dozrieva koncom júla a jeho zber je smerovaný na oslavy Švajčiarskeho národného dňa, ktorý sa oslavuje 1. augusta.  

Novinkou z francúzskeho šľachtenia je ružová odroda ‘Gradirosecov‘. Je to jesenná odroda, ktorá dozrieva v období medzi odrodami ‘Gala‘ a ‘Golden Delicious‘. Jej pozitívom je veľmi dobrá úrodnosť. Je vhodná aj do chladnejších oblastí a má veľmi dobrú skladovateľnosť, minimálne 4 mesiace aj v klasickom sklade bez riadenej atmosféry.

Gradirose

Krásne jablko s veľkými, žiarivo červenými plodmi nesie názov ‘Kizuri‘. Vyznačuje sa uniformitou, pokiaľ ide o veľkosť aj tvar plodov. V chuti je plné a aromatické a pôsobivé sú aj jeho vlastnosti ohľadom produktivity a skladovateľnosti.

Kizuri

Gradiel

Tento hybrid odrôd ‘Christmas Rose‘ x ‘Gradigold‘ vznikol vo Francúzsku. Vyznačuje sa polovzpriameným habitusom a dobrou skladovateľnosťou.

Klony Fuji

‘Aztec Fuji‘. Patrí k novej generácii ’Red Fuji‘ klonov. Pôvodom z Nového Zélandu je považovaný za klon ‘Fuji‘ s najvýraznejšou červenou farbou. Zároveň si zachoval sladkú chuť a sviežosť ‘Red Fuji‘ a dozrieva podobne ako ‘Fuji‘, patrí k najžiadanejším klonom ‘Fuji‘ v súčasnosti. Odroda Fuji je marketingovo prezentovaná pod značkou KIKU, ktorú na Slovensku zastupuje spoločnosť Boni Fructi, s.r.o.. Prezentuje jablká, ktoré sú supersladké, chrumkavé a šťavnaté.

Aztec Fuji (http://commercial.waimeanurseries.co.nz)

Lola (Maribelle)

Vznikla krížením hybridov  ’Meiprinces‘ x  ‘ Gloster‘ pri  ‘Elstar‘. Je to výsledok súkromného šľachtiteľského programu spoločnosti Ing de Sonnaville v Holandsku a marketingovo realizované spoločnosťou Jabema BV. Veľké plody majú tmavoružovú farbu a skladovanie ako odroda ’Jonagold‘.

Séria Redlove

Jablko s červenou dužinou je výsledkom šľachtenia Markusa Kobelta, Lubera škôlky vo Švajčiarsku a spoločnosti Fruture. Niektoré z týchto selekcií vykazujú znaky odolnosti voči chrastavitosti. Redlove 119/06 – táto selekcia je označovaná ako „sladká línia“. Calypso – je prezentované ako odolné voči chrastavitosti. ’Redlove Circe‘ – dozrieva na konci augusta až začiatkom septembra. Jablko má vybalancovanú sladko-kyslú chuť, môže sa skladovať do konca septembra. Redlove Era‘ – udáva sa rezistencia k chrastavitosti. Dozrieva v polovici septembra a môže byť skladovaná do decembra až januára. ‘Redlove Sirena‘ –  rezistentná k chrastavitosti a chuťovo kyslejšie jablko, podobne ako odroda Elstar. Dozrieva v auguste/septembri a skladovateľnosť je asi jeden mesiac.

Opal

Odroda z českého šľachtenia so žiarivo žltými plodmi, chrumkavé, s kvetinovou vôňou. Vďaka svojim výnimočným vlastnostiam po nakrojení nevädne a nehnedne. Odroda má zároveň aj prirodzenú odolnosť k chorobám.

Red Prince

Chuť ako kvalitné víno, tak charakterizujú odrodu ‘Red Prince‘. Vďaka svojím vlastnostiam a modernej skladovacej technike je táto odroda v ponuke nie na jeseň, ale na jar. Odroda vznikla krížením ‘Golden delicious‘ x ‘Red Jonathan‘.

Arctic series– Arctic Granny a Arctic Golden 

sú prvými GMO odrodami jabĺk, ktoré vznikli v Okagan Specially Fruits v Amerike v rámci novej vlny biotechnológií‘. Jablko je výnimočné tým, že po prekrojení nezhnedne, čo je dôsledkom ovplyvnenia a utlmenia tzv. PPO génu (gén polyfenoloxidázy). Novinkou v tejto sérii je plánované uvedenie na trh odrody ‘Artic Fuji‘, v blízkej budúcnosti sa zrejme dočkáme aj vytvorenia ‘Artic Gala‘.

Arctic Granny Smith a Arctic Golden Delicious (snímka: http://modernfarmer.com)

Aurora Golden Gala

Nová odroda z roku 2013, ktorá vznikla v Britskej Kolumbii v Kanade krížením odrôd Splendour a Gala. Kríženie bolo vykonané v roku 1981 v rámci kanadského šľachtiteľského programu v poľnohospodárstve v Pacific Agri-Food Research centre. Je to žlté jablko strednej veľkosti, sladké a šťavnaté, veľmi chrumkavé s dobrou skladovateľnosťou.

Autumn Glory

Exkluzívne je táto odroda v rukách Domex Superfresh Growers v severnej Amerike. Ide o hybrid ’Fuji‘ x ‘Golden Delicious‘, veľmi sladkú odrodu, ktorej chuť je s nádychom škorice a jemnými tónmi karamelu.  

Blondee

Označuje sa aj ako „žltá Gala“. Objavil ju v roku 2000 Tom a Bob McLaughlin v Portsmouth, v Ohiou. Dozrieva pár dní pred odrodou Gala a je prakticky jediným žltým jablkom dostupným na trhu v skoršom jesennom období. Odroda bola uvedená na trh v roku 2012.

Cameo

Odroda, ktorá vznikla v ovocnom sade vo Washingtone v roku 1987. Ide o náhodný semenáč, predpokladá sa, že pochádza z kríženia ’Red Delicious‘ a ‘Golden Delicious‘. Tvarom pripomína ‘Red Delicious‘, ale nemá také intenzívne červené sfarbenie. Jablko je šťavnaté a aromatické a patrí k top 10 odrodám pestovaným v oblasti Washington.

Cosmic Crisp

Nová značka, ktorej prezentácia je pripravovaná v Amerike na rok 2017. Toto jablko vzniklo v šľachtiteľskom programe Washington state University, v rámci kríženia ‘Enterprise‘ x ‘Honeycrisp‘. Charakteristický je veľký plod a šťavnatá, pevná textúra. Výnimočný chuťový profil je kombináciou sladkosti a trpkosti. Okrem toho jablko po odkrojení pomalšie hnedne a vyznačuje sa veľmi dobrou skladovateľnosťou.

EverCrisp

Odroda pochádza z Midwestern Apple Improvement Association (MAIA). Ide o kríženie odrôd ‘Fuji‘ x ‘Honeycrisp‘, výsledkom je odroda so sladkou príchuťou ‘Fuji‘ a textúrou a produktivitou ‘Honeycrisp‘. Má aj veľmi dobrú skladovateľnosť.

Lady Alice

Semenáč bol objavený vo Washingtone, spoločnosť Rainer Fruit ho obchoduje pod značkou Lady Alice. Plod má guľovitý tvar a sladkú chuť,  dužina po rozkrojení nehnedne.

Pink Lady a klony

Klubová značka Pink Lady bola vytvorená pred viac ako 30 rokmi v západnej Austrálii Johnom Crippsom, ako hybrid ‘Lady Williams‘ x ‘Golden Delicious‘. Značka sa stala celosvetovo veľmi populárnou, predáva sa pod ňou aj Cripps Pink. K novým klonom patrí napríklad ‘Maslin‘, ktorý sa vyznačuje skorým dozrievaním, (cca 2-3 týždne oproti odrode ’Cripps Pink‘).

Pinl Lady (http://bib.ge/index.php)

Pinova klony, Chantelop (Daligris)

Klony odrody ‘Pinova‘ sú uvádzané na trh prostredníctvom Luy Ligonniere vo Francúzsku. ‘Daligris‘ je typický jemnou červenohnedou farbou s oranžovo-červeným sfarbením.

Crimson Snow (MC 38 c)

Odroda, ktorá patrí marketingovo pod skupinu Kiku. Odroda ‘Crimson Snow‘ má intenzívnu karmínovo-červenú farbu, s bielou dužinou, ktorá pomaly oxiduje. Jablko ponúka jedinečný chuťový zážitok, je chrumkavé a šťavnaté.

Crimson snow (http://www.crimsonsnow-apple.com/en/the-apple)

Envy (Scilate)

Odroda vznikla na Novom Zélande krížením odrôd ‘Braeburn‘ x ‘Royal Gala‘. Je to sladké, chrumkavé jablko, ktorého dužina zostáva po nakrojení biela. Má rovnakých rodičov ako ‘Jazz‘, ale ovocie je väčšieho kalibru.

Genesis

Nová odroda, ktorá je na trh uvádzaná spoločnosťou Zummy Fruit Company na Novom Zélande. Je to hybrid odrôd ‘Braeburn‘ x ‘Gala‘, červenej farby, sladký a šťavnatý.

Kalei

Perspektívna nová odroda vyšľachtená v Queenslande sa v súčasnosti pestuje v 15 sadoch v Austrálii. Vyznačuje sa rezistenciou k chrastavitosti a vykazuje tiež toleranciu k niektorým chorobám, ako napr. Alternaria. Navyše má atraktívnu červenú farbu, sladkú chuť a šťavnatosť.

Kalei (http://tangaranursery.com.au/)

Bravo

Ten istý tím šľachtiteľov, ktorý stojí za odrodami ’Pink Lady‘ a ‘Sundowner‘ avizuje príchod novej odrody na trh s názvom Bravo. Vyniká tmavo červenou farbou, pomalšie hnedne po nakrájaní a chuťou pripomína odrodu ’Gala‘ ‘Sundowner‘.  

Novinkou posledného obdobia je odroda jabĺk Bravo

Odrody s červenou dužinou

Budúcnosťou sú odrody s červenou dužinou (http://www.nextfruitgeneration.nl)

Známa červenodužinatá odroda ’Baya Marisa‘ zo šľachtiteľského programu Dr. Michaela Neumüllera  bude zrejme v skorej budúcnosti nasledovaná ďalšími podobnými odrodami. Spoločnosť Next fruit generation avizuje v priebehu dvoch rokov dodať na trh novinky s červenou dužinou a zvýšeným obsahom antioxidantov, ktoré sú prospešné pre zdravie.

Zo zahraničných materiálov spracovala Eva Nováková.

Zaujala Vás téma?

Ak áno, môžete si predplatiť odborný časopis:

Chcem predplatné