Koľko kilogramov jabĺk zošrotovať na požadovaný objem kvasu? Téma, ktorá „páli“ nášho čitateľa.

„Tento rok som sa rozhodol, že by som si rád spravil vlastnú jablkovicu. Len malé množstvo. Nakoľko som sa dočítal, že v pálenici je treba minimálne 250 l vlastného kvasu, aby môj kvas nebol zmiešaný s cudzím. Chcel by som sa spýtať, koľko približne kg jabĺk potrebujem zošrotovať (nie zmoštovať), aby som dosiahol požadovaný limit kvasu. Je to 1 : 1? Napríklad, ak zošrotujem 250 kg jabĺk, tak by som dostal zhruba 250 l kvasu?“ 

Odpovedá Dpt. Jozef Beňo, st., dlhoročný bývalý predseda pestovateľských páleníc na Slovensku.

„Pri šrotovaní alebo drvení jabĺk sa nikdy nespracuje ovocie bezozvyšku. Tieto straty sú však malé až zanedbateľné. Čitateľ neuviedol o akú odrodu ide, preto sa moja odpoveď bude opierať o známe fakty. Ak má čitateľ 250 kg jabĺk, tak výsledný kvas môže mať objem nižší ako 250 l. Nakoľko tento pomer platí len pri vode, ktorá má určitú hustotu. Jablko je tvorené síce aj z vody, ale má dužinu. Hmotnosť čerstvých jabĺk je vždy vyššia, ako hmotnosť jabĺk, ktoré sú dlhšiu dobu uskladnené. Napríklad jablko uskladnené stratí niekoľko percent zo svojej váhy. Je to spôsobené časom, počas ktorého sa z jablka vyparuje voda a ostáva sušina. Na druhej strane sú čerstvé jablká, ktoré sú tvrdé, zrelé, obsahujú dostatok vody. Tie sú ťažšie. Ak sú však jablká mäkké, mľandravé, také jablká obsahujú menej vody a treba ich na prípravu kvasu viac.“

Tolerancia pálenice

Niektoré pálenice majú určitú objemovú toleranciu. Napríklad do 250 litrového kotla môže ísť menej kvasu. Rozpätie sa pohybuje od 10 – 15%. Nakoľko nie vždy sa podarí pripraviť pestovateľom presný objem kvasu. Je to spôsobené tým, že sud sa musí naplniť tak, aby od vrchu suda ostal priestor približne 15 cm. Ak by sme sud naplnili až po okraj, počas priebehu kvasenia by nám kvas doslova vytiekol. Stávajú sa aj prípady, kedy pestovateľ natlačí kvas do suda a sud uzavrie na pevno, napríklad vrchnákom. V tomto prípade môže dôjsť až k roztrhnutiu sudu.

S čerstvých jabĺk sa pripraví väčší objem kvasu.
S čerstvých jabĺk sa pripraví väčší objem kvasu.

Zhrnutie

  • Čím čerstvejšie, tvrdšie, ťažšie jablko, tým väčší objem výsledného kvasu sa z neho získa
  • Čím mäkšie, suchšie, uskladnené jablko, tým viac kilogramov jabĺk treba na výsledný objem kvasu
  • Opýtajte sa na objemovú toleranciu pálenice, kde idete páliť kvas

Praktický príklad

Položte čerstvé, tvrdé, húževnaté jablko na vodnú hladinu a zistíte, čo sa stane. Ponorí sa! Zopakujte to s uskladneným mäkkým jablkom. Poväčšine ostáva na povrchu a pláva. Samozrejme, nie je to pravidlom. Ale len ukážkou vplyvu hustoty telesa pri rovnakom objeme hmoty, napríklad jablka. Zjednodušene povedané, 100 kg peria má omnoho väčší objem, ako 100 kg železa. A tak je to aj s ovocím. Akurát vo výslednom objeme nie je až taký rozdiel.

Náš tip

V zime v roku 2015 sme pripravovali kvas z jabĺk. Použili sme odrodu Fuji. Na kvas sme zošrotovali 300 kg krásnych, tvrdých jabĺk, ale už boli odležané, uskladnené. Výsledný objem kvasu bol 260 l, čo je rozdiel približne 13%.

Všimli sme si

Niektorí pestovatelia dokonca vyrezávajú stred jablka, jadrovník. O téme sme písali v článku: Čo spôsobuje zákal v destilátoch. Vtedy je nutné počítať s oveľa väčšou váhou celých jabĺk k výslednému objemu kvasu.

Ako správne uzatvoriť sud s kvasom

Napíšte nám

A koľko kg ovocia ste potrebovali vy na prípravu kvasu? Pošlite nám vaše skúsenosti o príprave kvasu na mail: info@palenice.sk alebo nižšie dole do komentára. Najlepšie uverejníme a odmeníme! Alebo ak vás niečo „páli“ a neviete si poradiť, sme tu pre vás. Tešíme sa.

Váš Palenice.sk tím.

Text, foto: Palenice.sk tím, foto: pixabay.com