Lukovišťský kalíščok 2017

Ochutnávka ovocných destilátov Lukovištia

2. ročník súťažnej výstavy a ochutnávky ovocných destilátov Banskobystrického kraja sa uskutoční v sobotu 15. júla 2017 so začiatkom už o 9.30 h

Ochutnávka ovocných destilátov bude prebiehať v Kultúrnom dome – stred obce. Akcia a kultúrny program budú pod stanmi vedľa kultúrneho domu.

Lukovišťský kalíščok začal písať históriu presne v deň 80. výročia vzniku pálenice v obci Lukovištia. Rok 2014 sa tak stal výnimočný pre milovníkov kvalitných ovocných destilátov. V obci však išli ďalej. Neuspokojili sa len s ochutnávkou, ale chceli dať do akcie niečo vlastné. Spojiť s ochutnávkou aj prednášku a prispieť tak k osvete prípravy ovocných destilátov. Do súťaže tento rok pestovatelia prihlásili 262 vzoriek ovocných destilátov, z ktorých väčšina boli slivovice. 

Lukovištia 2017 - Lukovišťský kalíščok 2017
Lukovištia 2017 – Lukovišťský kalíščok 

PROGRAM

09:30 Zahájenie

10:00 Prednáška „Najnovšie poznatky prípravy ovocných destilátov“

11:00 Slávnostné vyhodnotenie a oceňovanie

12:00 Otvorenie výstavy a koštovka destilátov

13:00 Obed

14:00 Kultúrny program

Vystúpenie Základnej umeleckej školy z  Rimavskej Soboty, Folklórna skupina Háj, Dychová hudba Hnúšťa, fujaristi a heligonkári.

 

VSTUPNÉ

dospelí: 10 €

deti od 5 rokov: 5 €

Deti vo vstupnom získajú dobroty z kuchyne (guľaš, kapustnicu, zabíjačkové špeciality) a dostanú magnetky s motívom Lukovišťského kališčoku.

 

Vstupné zahŕňa:

katalóg, ochutnávku 15 vzoriek destilátov (dospelí), lístky na guľáš, kapustnicu, zabíjačkové špeciality.

Vstupenky sú zlosovateľné v tombole.

 

Ako bude prebiehať degustácia na ochutnávke 

Každý účastník získa katalóg, kde budú vypísané vzorky ovocných destilátov a kališčok na ochutnávku vzoriek ovocných destilátov. Môže si vybrať a oddegustovať 15 ľubovoľných vzoriek. Každá naliata vzorka bude vpísaná do vyznačeného políčka až do počtu 15. 

 

Degustácia a odborné hodnotenie destilátov

Ovocné destiláty boli hodnotené (degustácia, predchádzala ochutnávke) a boli im pridelené body. Podľa počtu bodov získali jednotlivé ovocné destiláty ocenenia ako sú šampión ochutnávky – slivovica a víťazi jednotlivých odrôd. Viac o hodnotení destilátov nájdete TU.

Kliknite nižšie na Prihlásiť sa na odber videí

a budete mať prístup k najnovším videám zo sveta koštoviek. 

Prihlásiť na odber videí

LUKOVIŠŤSKÝ KALIŠČOK 2017

Miesto konania: LUKOVIŠTIA, okres Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj

Deň konania: sobota, 15. júl 2017

Začiatok akcie: 9,30

Obec Lukovištia

Obec so 175 obyvateľmi začala písať históriu už v roku 1413. Dominantou obce je barokovo-klasicistický evanjelický kostol postavený v roku 1794. Aj keď počtom obyvateľov nepatrí medzi veľké obce, podpísala sa v minulom roku pod vznik 1. ročníka ochutnávky ovocných destilátov v Banskobystrickom kraji.

Foto, video: Palenice.sk tím