Už 22. rokov idú v ruka v ruke Myjavská cimbalovka a Koštovka páleného

MYJAVA – V sobotu 14. mája v Kultúrnom dome Samka Dudíka sa konala najstaršia koštovka na Slovensku. Tak ako to býva zvykom, od samého začiatku ochutnávky ovocných destilátov, nemohla chýbať Myjavská cimbalovka.

Mladí začínajú objavovať čaro koštoviek

Povýšiť ochutnávku ovocných destilátov na akciu nielen spoločenskú, ale aj kultúrnu je snahou Slovenského Rádu rytierov destilátov. To, že sa im na Myjave darí šíriť myšlienku „pi málo, pi dobré“ aj medzi mladšou generáciou, svedčí aj vysoký počet mladých, ktorí na koštovke boli. A neboli len z okolia Myjavy. Dokonca na Myjavu prišli aj z ďalekých Levíc, aby mohli na jednom mieste ochutnať to najlepšie, čo pestovatelia prihlásili.

Kultúrna akcia v srdci Myjavy

Myjava je kraj kopaníc, sliviek a folklóru. Kultúrny dom, kde sa už roky koná koštovka, nesie meno po významnom primášovi Samkovi Dudíkovi. O tom nás presvedčila aj cimbálová muzika z Myjavy. Myjavská cimbalovka, ktorá hudobne sprevádzala celým večerom, má široký repertoár. Pripravili sme ukážku z vystúpenia. Ak si budete chcieť vychutnať hudbu tejto vychýrenej cimbalovky, tak určite o rok na koštovke na Myjave.

Víťaz koštovky

Ako pripraviť víťaza koštovky? Tak to je otázka, ktorá trápi nejedného pestovateľa. Svoje o tom vie aj Ján Valášek, tohtoročný víťaz. Vo videoreportáži nám, čo to prezradil. Ale jeho slivovica má úspech. Už v roku 2012 zvíťazil prvýkrát. Tento rok s ovocným destilátom zo sliviek z roku 2013.

Súťažila aj takmer 50. ročná slivovica

Na degustáciu prihlásil pestovateľ slivovicu z roku 1970. A získala neuveriteľných 46 bodov. Plný počet je 50, ale to má len jedna vzorka a tá je vo väčšine prípadov aj celkovým víťazom.

Myjavská koštovka je zážitok

A čo tak prísť o rok? Organizátori pripravujú na rok 2017 znovu niečo nové, ale ostane aj to tradičné. A možno Kultúrny dom Samka Dudíka „praskne vo švíkoch.“ Zaplánujte si už na budúci rok na mesiac máj akciu, na ktorej môžete vychutnávať dobré a kvalitné ovocné destiláty pestovateľov a nielen zo Slovenska. A nezabudnite! Na Koštovku páleného v Myjave sa kupujú vstupenky. Dovidenia o rok, priatelia!

Vladimíra Jurenková, Ing. Peter Bunčiak, spoluorganizátori Koštovky páleného na Myjave
Vladimíra Jurenková, Ing. Peter Bunčiak, spoluorganizátori Koštovky páleného na Myjave spolu s víťazom

Chcete mať prístup k novým informáciám? Prihláste sa na odber špecializovaných videí. 

Prihlásiť na odber

Ďakujeme!

Koštovka páleného – Názov najstaršej ochutnávky ovocných destilátov na Slovensku, ktorá sa koná na Myjave. V roku 2016 degustačná komisia hodnotila 542 vzoriek páleného. Do 22. ročníka koštovky sa prihlásilo 72 obcí a miest zo Slovenska, Českej republiky a Srbska. Najviac bolo zastúpené modré ovocie s počtom 194 vzoriek, hruškovíc bolo 121 a jablkovíc 137 vzoriek.

Myjava – Je okresné mesto so zhruba 12 000 obyvateľmi. Je súčasťou Trenčianskeho kraja. Od krajského mesta Trenčín je vzdialená 50 kilometrov. Myjava je charakteristická svojim kopaničiarskym nárečím, ktoré nepoužíva mäkčene a ô. Myjava bola založená okolo roku 1586. Najstaršiu stavbu mesta tvorí pôvodný evanjelický kostol, ktorý začali obyvatelia Myjavy stavať v roku 1697. O historickom význame tohto mesta na brehu rieky Myjavy svedčí aj fakt, že v roku 1848 bola na Myjave vyhlásený prvá Slovenský národná rada.

Samko Dudík – Narodil sa 28. októbra 1880 na Myjave. Primáš a ľudový umelec. Veľkou mierou prispel k rozšíreniu ľudových hudobných tradícií myjavského kraja. Stretol sa aj s Milanom Rastislavom Štefánikom a to v roku 1897 na svadbe jeho sestry. Spolu s bratmi založili známu kapelu Dudíkovcov, s ktorou hrali ľudové piesne po celom svete. Svoju púť ukončil v roku 1967. Tento spevák, tanečník (od štyroch rokov vedel tancovať čardáš), šíriteľ vlastného, originálneho štýlu je pochovaný na Myjave. Kultúrny dom na Myjave nesie meno tohto velikána ľudovej hudby z kopaníc.