Dohňany majú za sebou už piaty ročník ochutnávok

A práve piaty ročník bol špecifický. Zmena názvu ochutnávky na Zlatý ovocný destilát Púchovskej kotliny organizátorom vyšiel a viac ako 700 prihlásených vzoriek svedčí o rastúcom trende koštovky v obci Dohňany.

V sobotu 7. mája sa konala ochutnávka ovocných destilátov, kde boli vyhlásení víťazi jednotlivých odrôd ovocia a celkový šampión ochutnávky. Otvorenie ochutnávky zahájili chlapci Trombitáši Štefánikovci. Domáca Folklórna skupina Konopa v ľudových krojoch zaspievala niekoľko piesní z regiónu.

Dohňany poznajú svojho šampióna
Dohňany poznajú svojho šampióna

V Dohňanoch bolo veselo

Ochutnávku sprevádzala a o dobrú náladu sa postarala Ľudová hudba Ivana Sadloňa. Okrem klasickej ľudovej hudby zvládli títo muzikanti aj náročné moderné interpretácie. Započúvajte sa do ukážky z pestrého repertoáru tejto skupiny z Púchova, ktorá vyráža dych.

O rok priatelia v Dohňanoch

Aj keď tento rok bude náročný, nakoľko nedávne mrazy dali poriadnu príučku ovocným stromom, organizátori veria, že počet vzoriek bude rásť. A nielen počet, ale aj kvalita. Držme im palce a o rok dovidenia, priatelia.

Dohňany je obec v okrese Púchov a územne spadá pod Trenčiansky samosprávny kraj. Prvá písomná zmienka o obci Dohňany pochádza z  roku 1 471 a to v súpise lednického panstva spolu s ďalšími 19 obcami. Súčasťou obce s takmer 1 800 obyvateľmi sú miestne časti Mostište a Zbora. V lokalite obce Dohňany sa nachádza náučný chodník s názvom Tri skaly. Vedie po spevnených cestách aj k drevenej Rozhľadni Púchovskej doliny, z ktorej je krásny výhľad na široké okolie.

Úvodná fotografia: Folklórna skupina Konopa z obce Dohňany

Text, foto, video: Pálenice Tím