Piliarka slivková (Hyplocampa minuta)

Piliarka slivková (Hyplocampa minuta) je rozšírená v celej Európe a je najnebezpečnejším škodcom slivky domácej (Prunus domestica). V ojedinelých prípadoch môže piliarka slivková napadnúť aj iné ovocné druhy napríklad marhuľu obyčajnú (Prunus armeniaca).

Symptómy a škodlivosť

Výskyt škodcu je možné pozorovať na plodoch. Po odkvitnutí sliviek je možné pozorovať na napadnutých plodoch miesta poškodené larvou piliarky slivkovej. Larvy si v plodoch vyžierajú chodbičky až k osemeniu, v týchto miestach sa nachádza aj veľké množstvo trusu. 

V prípade kalamitného výskytu môže piliarka napadnúť viac ako 90% plodov. Poškodené plody predčasne opadávajú a znižuje sa pozitívny ekonomický aspekt výroby.

Popis škodcu

Piliarka slivková prezimuje vo vývojovom štádiu larvy chránená kokónou 10-15 cm v pôde. Práve v týchto miestach sa piliarka kuklí a v apríli, pred kvitnutím sliviek sa liahnu dospelé imága. Po 10 dňoch od vyliahnutia sú samičky schopné klásť vajíčka do kvetných kalichov.

Vajíčka sú kladené samostatne a v závislosti od teploty sa do 14 dní liahnu larvy. Okamžite po vyliahnutí sa larvy začínajú prežierať do plodu a vyvárajú 10-15 mm chodbičky. Larva po niekoľkých dňoch plod opúšťa a presúva a na ďalšie plody kde pokračuje v škodení. Jedna larva dokáže poškodiť počas života až štyri plody. Dospelé larvy spolu s poškodenými plodmi padajú na povrch pôdy a ešte v letnom období sa zavrtávajú do pôdy a vytvárajú kokónu. V tomto období sú už larvy prípravné na zimné obdobie.

Plody napadnuté piliarkou slivkovou sú veľmi ľahko identifikovateľné aj na základe pachu keďže výrazne zapáchajú. Larva je dlhá 6mm. V našich podmienkach má škodca jednu generáciu.

Ochrana

Piliarka má v prírode aj prirodzených nepriateľov, medzi ktorých patria Lathrolestes ensatorAptesis nigrocincta. Práve prirodzených nepriateľov je potrebné podporovať, napríklad ak nám to podmienky dovolia vyhnúť sa širokospektrálnym insekticídom.

V prípade záhradkárov a drobných pestovateľov v mnohých prípadoch postačí umiestnenie bielych lepových doštičiek do koruny stromov. Biele doštičky je potrebné vyvesiť dva týždne pred kvitnutím sliviek.

V prípade väčších pestovateľov toto nie je možné a odporúča sa vykonať aplikáciu insekticídov bezprostredne pred a po odkvitnutí. Je dôležité vykonať ochranu pred, poprípade okamžite po vyliahnutí lariev. Je vhodné použiť napríklad účinnú látku chlorpyrifos. Aplikácia akéhokoľvek prípravku v neskorších fázach je úplne zbytočná, keďže larva sa už nachádza v pôde, kde prečká obdobie až do nasledujúcej vegetácie.

  • Imágo – dospelý jedinec škodcu.
  • Kokóna – nazývaná aj zámotok, je miesto, ktoré vytvára určité spektrum škodcov a v tomto mieste prečkáva  obdobie až do nesledujúcej vegetácie.
  • Širokospektrálny insekticíd – postrek proti škodcom, ktorý má široké spektrum účinnosti. Zasahuje veľké  množstvo škodcov, ale môže negatívne ovplyvniť aj ich prirodzených nepriateľov.

Text: Jakub Mankovecký
Foto: Jakub Mankovecký