Tinktúra z Ľalie bielej má všeobecné využitie.

Už v minulosti ju ľudia používali na liečenie a úľavu od boľavých kostí, zlomenín, svalových bolestí. Tíšili s ňou popáleniny, zapálenia a hnisavé rany.

Opar (Herpes) a Ľalia biela

Nepríjemný opar na perách je hotová katastrofa. Je nočnou morou a nepríjemnou skúsenosťou. Kto by si pomyslel, že tinktúra pripravená z Ľalie bielej a ovocného destilátu (pálenky) dokáže doslova zázraky. Tinktúru naneste na vatu alebo vatovú tyčinku. Niekoľkokrát za deň natrite. Bolesť postihnutého miesta ustupuje takmer ihneď.

Postup ako pripraviť tinktúru z Ľalie bielej nájdete v krátkom videu. Pozor, tinktúra nie je vhodná na konzumáciu.

 

Uvádzame aj niekoľko dobrých rád, ako Ľaliu bielu dopestovať a využívať jej blahodárne účinky na naše zdravie.

Kedy vysadiť cibule Ľalie bielej?

Najvhodnejší čas je koncom augusta do polovice septembra. Po vysadení ľalia vytvorí listy, ktoré bez problémov prezimujú. Je nenáročná na starostlivosť a jej zasadenie zvládne každý.

Ako vysadiť cibule Ľalie bielej?

Vrchol cibule musí byť len tesne zakrytý pôdou, odporúča sa do hĺbky 3. až 4. centimetrov. Jamku pre cibuľky vykopte trochu väčšiu, na spodok nasypte trochu piesku, posaďte cibuľku ľalie a zahrňte zemou, tak aby nad cibuľkou vznikol malý kopček. Je to z toho dôvodu, aby voda mohla odtekať.

Kde vysadiť Ľaliu bielu?

Najlepšie v slnečnom záhone. Aby boli medzi trvalkami. Dobre sa im darí spolu s ružami.  Pamätajte, že stonku musia mať v tieni. Nie je dobré, aby celá ľalia bola presvetlená. Môžete ju vysadiť aj medzi kríčkami.

Kedy zberáme kvety Ľalie bielej?

Najvhodnejší čas je v júni a v júli. Následne ľalia odkvitne.

 

Ľalia biela, pripravená tinktúra z ovocného destilátu.
 

Aj vy máte podobné skúsenosti? Poznáte aj vy recept starých mám? Využívate ovocné destiláty (pálenky) na ich prípravu? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti a pošlite článok, informácie alebo postup na mail: info@palenice.sk alebo pripojte text ako komentár. Aj vy tvoríte obsah portálu.

Váš Palenice.sk tím

Foto, video: Palenice.sk, Pixabay.com