Pozrite si reportáž z akcie, kde sa dozviete prečo majú stromy svoje múzeum. 

Slávnosť oskoruší alebo cesta za stromom Slovácka

Keď sme dostali informáciu, že na južnej Morave sa koná akcia, ktorá je svojou povahou iná než ostatné, neváhali sme ani trochu. O strome, ktorý sa tu teší neobvyklej obľube sme veľa informácií nemali.

Smer Tvarožná Lhota

Pricestovať do obce Tvarožná Lhota zo Slovenska nebol žiadny problém. Leží len niekoľko kilometrov od hranice. Slnečné počasie znásobuje naše pocity z pohľadu na obec. Do obce prichádzame pred začiatkom akcie. Jarmok sa pomaly zapĺňa nadšencami oskoruší, tí nedočkavejší už čakajú pred vchodom do spoločenského domu, kde bude prebiehať samotný program.

Netradičná akcia venovaná oskoruši

Víta nás Josef Durna, predseda mužského speváckeho zboru z Tvarožnej Lhoty. Práve spevácky zbor spolu s obcou je organizátorom podujatia s jedinečným názvom – Slávnosť oskoruší. Dozvedáme sa, že strom má v obci svoje múzeum. Sme prekvapení, koľko rodín s deťmi je na akcii, ktorá je v podstate koštovkou. Časom prichádzame na to, že akcia má širší charakter a nájsť sa tu dajú aj dobroty z oskoruší. Strom je symbolicky všade navôkol. Akcia súbežne prebieha aj vonku, kde môžeme ochutnať aj samotné plody oskoruše a nielen tie.

Slávnosť oskoruší - Josef Durna

Josef Durna

Múzeum oskoruší

Presúvame sa na miesto v obci, ktoré je venované stromu, ktorý bol len pred niekoľkými rokmi na pokraji vyhynutia. Spev dievčenského speváckeho zboru Ringle, ktorý akokeby nás sprevádzal ďalej za oskorušami tohto kraja. V múzeu je množstvo výrobkov z oskoruše a hlavne, fotografie tých naj oskoruší. A práve jedna z nich nám učaruje natoľko, že sa za ňou vydávame po Oskorušovej ceste.

Oskoruša, strom správnych chlapov

Za obcou Tvarožná Lhota, len niekoľko kilometrov je obec Radějov a nad ním kopec. A práve tu nachádzame najväčšiu oskorušu v Čechách a na Morave – Adamcová oskoruša. Pamätný strom, ktorý má viac ako štyristo rokov. Mohutný kmeň, ktorý máme traja čo robiť, aby sme ho obopli. Západ slnka nás núti opustiť tento kraj, ktorý sa môže pýšiť najväčším výskytom oskoruší na jednom mieste.

Adamcová oskoruša, obec Radějov

Adamcová oskoruša

Podrobnejšie informácie

Slávnosť oskoruší začala písať svoju históriu pred 15. rokmi. Podnet na založenie slávnosti dal Vít Hrdoušek. Cieľom Slávnosti je zvýšiť povedomie o strome, ktorý bol na pokraji vyhynutia. V súčasnosti hlavne vďaka Slávnosti už strom rastie vo väčšine obcí juhovýchodnej Moravy.

Jarabina oskorušová alebo oskoruša.  Ovocný strom, ktorý sa vyskytuje len na niektorých územiach. Dožíva sa aj niekoľko sto rokov. Najstaršie exempláre aj viac ako päťsto rokov. Strom rastie väčšinou ako solitér. Drevo oskoruše sa považuje za najtvrdšie spomedzi ovocných stromov. Plod oskoruše pripomína malú hrušku. Je to však najväčšia jarabina. Jej plody sa využívajú na výrobu destilátov, ale aj džemov, zavárajú sa a zároveň majú aj liečivé účinky.

Adamcova oskoruša. Najmohutnejšia a jedna z najstarších oskoruší na území Českej republiky. Rastie na kopci Žerotín pri obci Radějov, ktorý je vzdialený len zhruba 8 kilometrov od Tvarožnej Lhoty. Zaujímavosťou je, že na kopci rastie približne 20 oskoruší starších ako 100 rokov.

Tvarožná Lhota, obec ktorá sa spomína už v roku 1475Patrí do Juhomoravského kraja a okresu Hodonín. Môže sa popýšiť prívlastkom – vinárska obec s oskorušovou tradíciou. V jej spoločenskom dome sa pravidelne v prvú sobotu po Veľkej noci koná Slávnosť oskoruší. V obci je tiež múzeum, ktoré je venované práve oskoruši.

Slovácko je národopisná oblasť južnej Moravy juhovýchodne od Brna. Hrebeň Bielych Karpát na východe tvorí prirodzenú hranicu so Slovenskom. Slovácko je bohaté na celý rad ľudových zvykov a tradícii. Na väčšine územia je silné ovocinárske zázemie.

Úvodná fotografia: Dievčenský spevácky zbor Ringle z Tvarožnej Lhoty

Text a foto: Pálenice tím