Hruškovica s arómou a chuťou

Koncom augusta dozrievajú v sadoch hrušky odrody Williams. Dosť často dostávame otázky, ako pripraviť dobrú hruškovicu alebo akú odrodu hrušiek je vhodné použiť. Na Slávnosti oskoruší v Tvarožnej Lhote sme vyspovedali víťaza kategórie – Hruška, Jána Lukáča z obce Radimov.

Príprava hruškovice je hotový “kumšt”

Ján Lukáč je dlhoročný pestovateľ ovocia, záhradkár. Na koštovkách na Slovensku, ale aj v Čechách patria jeho ovocné destiláty k tým úspešným. Ako ich pripravuje nám poodhalil v rozhovore.

 

Nezabúdajme na kvas

Odroda ovocia hrá dôležitú úlohu pri príprave kvalitného ovocného destilátu. Ako ovocie pripraviť a na čo nezabudnúť sme priblížili v článku o kvase. Ten by mal zrieť uzatvorený v sude bez prístupu atmosférického kyslíka. Uviedli sme, ako uzatvoriť sud s kvasom tak, aby nám nevznikol na jeho povrchu nežiadúci koláč, kvas mohol dýchať a aby sme neprišli o jeho arómu. Až keď dodržíme základné postupy pri príprave a zrení kvasu, môžeme vypáliť v pestovateľskej pálenici kvalitný ovocný destilát, napríklad aj dobrú hruškovicu. Dosť často sa ale stáva, že pestovatelia vozia do pálenice nekvalitné kvasy, z ktorých už majster páleník nedokáže vytiahnuť arómu a chuť výsledného destilátu je následne mdlá. Také ovocné destiláty na koštovkách získavajú nižšie počty bodov a do celkového poradia nezasiahnu. Organizátori koštoviek pripomínajú, že destiláty prihlásené pestovateľmi sú však z roka na rok kvalitnejšie.

Odroda hrušky Williams 

Hrušky Williams (lat. Pyrus communis) patria medzi najznámejšie a tešia sa veľkej obľube u pestovateľov pre svoju sladkú až maslovú chuť a aromatickú vôňu. Sú neskorou letnou odrodou s veľkými plodmi so zelenou šupkou, v plnej zrelosti so šupkou žltej farby. Dužinu majú svetlú, veľmi šťavnatú a keď sú zrelé, tak mäkkú. Ťažko sa skladujú.

Hruška Williams
Hruška Williams

Hrušky a zdravie

Vo všeobecnosti hrušky obsahujú draslík (K) a vitamín B2. Ich konzumácia napomáha prečisteniu čriev, odstraňujú zápchu, posilňujú imunitný systém organizmu a podporujú tvorbu krvi.

Pre všetkých pestovateľov

Ak poznáte vo vašom okolí pestovateľov, ktorí sa radi podelia o svoje skúsenosti alebo vy sami máte za sebou niekoľko úspechov, napíšte nám na info@palenice.sk alebo nižšie dole do komentára. Nezabudnite pripojiť kontakt.

Váš Palenice.sk tím.

Text, foto, video: Palenice.sk tím