Ovocinárov postihli v tomto roku veľké straty vďaka nevyspytateľnému počasiu v jarných mesiacoch. Nízka úroda a následné straty sa dotkli pestovateľov i spracovateľov ovocia. Nízka úroda jabloní, sliviek, marhúľ či iných bobuľovín, zasiahla i majiteľov páleníc. Ich situácia a tohtoročné skúsenosti sú veľavravné. Dokonca niektorí uvažujú o ukončení poskytovania služieb.

Prihlásiť na odber videí

Slovensko patrí do oblasti tradičného ovocinárskeho regiónu najmä pre výhodné klimatické podmienky. Tie sa však postupne menia.

Príroda vyčíňala

Svedkami týchto zmien sme boli začiatkom roka, keď nečakané prudké mrazy zničili takmer dve tretiny predpokladanej úrody. Ministerstvo pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR prisľúbilo odškodnenie ovocinárov, ktorí „vďaka“ počasiu bojujú o prežitie.
Médiá uverejnili informáciu, v ktorej sa uvádza, že ministerka MP a RV SR Ing. Gabriela Matečná bude musieť dôkladne zvážiť, kam potečú dotácie či iné finančné stimuly, ktoré opustia jej rezort. A tak odškodnenie ovocinárov nemá jasnú podobu. Zatiaľ.

Ovocinári na jar zachraňovali, čo sa dalo
Ovocinári na jar zachraňovali, čo sa dalo.

Reťazová reakcia

Slabá úroda ovocia v našich sadoch prirodzene postihuje jej spracovateľov, čiže konzervárne i pálenice. A tie majú úbytok zákazníkov, sú v stratách.
„V minulom roku som mal v tomto čase priemerne pätnásť zákazníkov denne, dnes mám pätnásť zákazníkov za mesiac. Kapacita služieb, ktoré poskytujem, klesli o 90 percent…“ hovorí majiteľ pálenice v Partizánskom JOZEF BEŇO ml. , ktorý vidí zlú situáciu v širších súvislostiach.
“Aby som prežil, čiže aby som bol na nule, potrebujem mať denne aspoň sedem zákazníkov… V susedných krajinách, ak sa niečo podobné stane, vláda okamžite odstraňuje dopady formou finančných stimulov. Nám podobná podpora chýba. Naviac, majitelia páleníc o akejsi pomoci, môžu len snívať… A pritom by stačilo, ak by nám prilepšili aspoň na preukázateľných vstupoch, ako sú dane, spotreba elektriny, vody a podobne,“ konštatuje Beňo, ktorý zvažuje aj zatvorenie svojej prevádzky.

Iný kraj, iná úroda

To čo platí tento rok pre Slovensko, z časti i Česko a Maďarsko, nie je podobné zvyšku Európskej únie. Vo vyspelých ovocinárskych oblastiach západnej Európy bojujú skôr s prebytkom ovocia. A niektorí úspešne. Prebytok úrody jabĺk zaznamenalo Poľsko. Ich odrody nájdeme hojne zastúpené na regáloch našich obchodných reťazcov.
Niektorých majiteľov páleníc to viedlo k netradičným krokom. „Na slabú úrodu v slovenských sadoch sme zareagovali tak, že sme začali vyrábať vlastný kvas. Ten sme ponúkali našim stálym klientom…“ prezradil nám manažér pálenice v Kocuranoch MARTIN BARTOVIČ a pokračuje: „Prekvapilo nás, že o náš kvas mali záujem i ľudia, pre ktorých to bolo čosi nové. Skupina nových odberateľov „prvopáleničiarov“ nás nasmerovala zaujímať sa o ovocie zo zahraničia,“ konštatuje Bartovič.

Pozor na kvalitu

Zdvihnutý prst pri posudzovaní kvality z dovozu neplatí len pre zásielky z Poľska. Mali by sme byť ostražití pri akomkoľvek importe surovín, no pre potravinársky priemysel to platí v zvýšenej miere.
„Prišiel k nám objednaný kamión ovocia. Po jeho obhliadke sme zistili, že nejde o ovocie nižšej kvality vhodné na spracovanie. Bol to doslova odpad! Ten sme museli vrátiť tam, odkiaľ prišiel. No na naše prekvapenie – ako sme sa neskôr dozvedeli – našiel si cestu k inému spracovateľovi. A uspel… My neriskujeme. Kvalita a nezávadnosť našich produktov je prvoradá.“ uzatvára čerstvé dojmy Martin Bartovič.

Vízia na záver…

Ak v tomto trende pálenica v Kocuranoch bude pokračovať a úroda v našich sadoch neukáže znova chrbát, v budúcich rokoch čaká pálenicu rozmach. Rozšírenie zákazníckej siete o prvopáleničiarov a predaj vlastného kvasu, bude asi vyžadovať aj zvýšenie poskytovania služieb a väčší obrat i zisk. Ale to všetko je ak…

Text: Jozef Bytčánek
Foto: palenice.sk, pixabay.com

Ak máte podobné skúsenosti alebo podnety, napíšte nám na info@palenice.sk alebo nižšie dole do komentára. Radi sa s vami spojíme a najzaujímavejšie uverejníme.