Predpoveď počasia na nasledujúce dni nie je priaznivá. Teplota na území Slovenska klesne aj pod 10 stupňov Celzia. Aký to bude mať vplyv na priebeh kvasenia?

Blížia sa chladné dni, čo s kvasom

Teplota vzduchu už nie je optimálna a začína mať čoraz väčší vplyv na priebeh kvasenia. Pekné, slnečné a teplé jesenné dni skončili. V tomto období si vyžaduje kvas zvlášť pozornosť.

Optimálna teplota kvasenia je 18 – 20 °C. Tá zabezpečí plynulé kvasenie ovocia naloženého v sudoch.

Ako to vyzerá v praxi

Pestovateľ ponechá kvas napospas počasiu a poveternostným vplyvom. Sudy s kvasom uzavrie len položením vrchnáka a sú postavené na zemi.

V inštruktážnom videu nájdete vysvetlenie, prečo je dôležité sud s kvasom ochrániť pred chladom a názornú ukážku zateplenia suda:

Čo sa stane, keď teplota klesne pod 15°C?

Ak klesne teplota vzduchu pod 15 °C proces kvasenia sa spomalí. Pri poklese teploty pod 10°C sa kvasenie zastavuje.

Ako postupovať?

  • Sud s kvasom premiestniť na teplejšie miesto. Vhodné sú pivnice, komory, garáže a podobne. Jednoducho kvas umiestniť na miesto so stabilnou a optimálnou teplotou.
  • Sud s kvasom je nutné ochrániť aj od spodu. Je potrebné ho zaizolovať.

Nezabudnite!

Izolácia sudu od spodu je dôležitá aj v prípade, že teplota vzduchu alebo v miestnosti je optimálna. Chlad šíriaci sa zo zeme, od betónu spôsobuje zastavenie kvasenia v spodnej časti suda. Jeho zateplením od spodu zabezpečíme rovnomerné kvasenie v celom sude.

Chcete mať prístup k novým informáciám? Prihláste sa na odber špecializovaných videí. 

Prihlásiť na odber

Ďakujeme!

Ak máte podobné skúsenosti, napíšte nám na info@palenice.sk alebo nižšie dole do komentára. Tešíme sa na vaše názory alebo príklady, ako chránite svoje kvasy vy.

Váš Palenice.sk tím.

Text, video: Palenice.sk tím, foto: palenice.sk, pixabay.com