Bystrička zahájila prvú veľkú koštovku

Bystrička a jej hudobný festival Bystričská slivka nastavili pomyselnú latku vysoko. Krok organizátorov, vyčleniť Koštovku práve z tejto tradičnej akcie, ktorá oslávila už 14. ročník, nebol jednoduchý.

V sobotu 15. októbra začali v Bystričke písať históriu samostatných koštoviek. Vôbec prvých v Turci. “ Našou ambíciou je zaradiť koštovku medzi také regióny Slovenska ako sú Radimov na Záhorí, Myjava, Dohňany, Giraltovce, kde u niektorých je už 20 – ročná tradícia ochutnávok“, prezradil svoje plány Ing. Marián Roľko, spoluorganizátor koštovky.

Koštovka v novom šate

„Akcia bola iná na akú sme boli zvyknutí v Bystričke. Priznám sa, boli sme plní očakávaní“, povedala starostka obce Bystrička Zdenka Maršalová a dodala: „Verím, že začala tradícia nových koštoviek v Bystričke a dúfam, že si k nám nájdu cestu aj ľudia z mesta Martin“.

Staronový víťaz z Bystričky

Víťazom výstavy a Šampióna koštovky si odniesol Jozef Turek. Jeho slivovica bola vyhodnotená degustátormi, ako najlepšia zo 66 dodaných vzoriek slivovíc pestovateľov. Celkovo bolo prihlásených 155 vzoriek ovocných destilátov z 38 obcí Slovenska a jednej vzorky z Čiech.

Víťaz koštovky páleného Bystrička 2016
Víťaz koštovky páleného Bystrička 2016

Tento rok mohli účastníci koštovky vyberať zo 66  vzoriek slivovíc, 33 vzoriek jablkovíc, 17 vzoriek hruškovíc, 14 vzoriek marhuľovíc a 25 vzoriek ostatných ovocných destilátov. O sprievodný hudobný program sa postarali Heligonkári Majerčíkovci a domáca Dychová hudba Bystrička.

Vyhodnotenie a výsledky

Šampión výstavy Bystrička 2016 – Slivovica

Jozef Turek

Víťazi odrôd

Marián Roľko – Hruška
Pavel Medveď – Jablko
Jaroslav Drienik – Marhuľa
Juraj Bunčiak – Ostatné odrody
Ľubomír Mikič – Slivka

Víťazom gratulujeme a tešíme sa na ďalší ročník koštoviek v Bystričke. Dovidenia v Bystričke 2017, priatelia!

Obec Bystrička

Nachádza sa neďaleko okresného mesta Martin v Žilinskom kraji a leží na úpätí Malej a Lúčanskej Fatry. Obec je okrem iného známa hudobným festivalom Bystričská slivka, ktorého súčasťou boli štyri ročníky súťaže o najlepšiu domácu slivovicu. Bystričská koštovka tak vychádza z histórie spomenutej súťaže a tento ročník bol jej už piatym v poradí.  V Bystričke tak začali tvoriť novú éru koštoviek v Turci.

Úvodná fotografia: Heligonkári Majerčíkovci

Text, foto, video: Pálenice Tím