Ak ste premýšľali nad výrobou pálenky z vlastného ovocia, je to určite vynikajúce riešenie. Využitím registrovanej pálenice môžete vyrobiť naozaj kvalitný produkt. Zoznam páleníc nájdete tu: Pálenice na Slovensku

Pálenku je možné vyrobiť z jabĺk, hrušiek, marhúľ, broskýň, sliviek alebo čerešní. Samozrejme je veľa vynikajúcich produktov aj z iného ovocia. Aby ste z ovocia naozaj získali kvalitný kvas, máme pre vás niekoľko odporúčaní.

  1.  Do suda je potrebné dať ovocie ktoré je zdravé, zrelé bez stopiek a špiny, bez listov. V žiadnom prípade nepoužívajte hnilé alebo plesnivé ovocie. Jablká a hrušky je potrebné pred naložením do suda „moržovať“, aby ste ste zlepšili proces kvasenia.
  2. Sud použite drevený alebo z plastu o objeme 70 až 150 litrov. Pozor na zdravotnú nezávadnosť!
  3. Sud naplňte na 80% aby mal kvas priestor na rozpínanie.
  4. Kvas uzavrite kvasným uzáverom t.j., tak aby mohol vzduch unikať, ale aby sa dnu nedostal vzduch a hmyz alebo iné organizmy.
  5. Do kvasu nepridávajte cukor a občas premiešajte. Môžeme pridať kvasinky a enzýmy. Viac o téme: Cukor do kvasu áno alebo nie?
  6. Ideálne kvasenie prebieha pri teplote 10-15 °C na mieste, kde nesvieti slnko a teplota je stála.
  7. Pestovateľ by mal pravidelne kontrolovať stav kvasu, či je správne uzatvorený, teplotu okolia a aj zrelosť kvasu.
  8. Pred koncom kvasenia sa na povrchu vytvára „kvasný koláč“ a keď spozorujeme, že sa začína prepadať do samotného kvasu, je všetko pripravené na vypálenie. Koláč pred pálením odstránime a nádobu na prevoz do pálenice dôkladne uzavrieme.

Ako dlho trvá kvasenie?

  • Jablkový kvas cca 2-3 týždne
  • Marhule cca 4-6 týždňov
  • Čerešne obyčajne 4 týždne
  • Slivky môžu kvasiť 6 až 8 týždňov

Dobrá rada na záver.

Dĺžka kvasenia ovocia nezáleží len na druhu ovocia, ale aj od teploty, počas ktorej kvas zreje. Je iná počas leta, iná počas jesene a samozrejme je iná v zime. Platí zásada, že čím nižšia teplota, tým dlhšie trvá kvasný proces. Čím vyššia teplota, tým rýchlejšie ovocie vykvasí. Uvádzame to preto, lebo nie každý pestovateľ drží kvas v ideálnej teplote, ale má ho napríklad vonku na záhrade, kde podlieha vplyvom počasia a výkyvom teplôt.

Odporúčanie

Vypálený destilát skladujte najskôr cca 3 týždne v otvorenej nádobe so širokým hrdlom, aby pálenka získala lahodnú chuť. Otvor do nádoby zabezpečte tak, aby do nej nevletel hmyz alebo nespadla nečistota. Prečo je to dôležité sme už písali v článku Ako sa hodnotia destiláty.

Ako správne pripraviť kvas